Victron SmartSolar MPPT RS 450/200-MC4
Kategori:
Beskrivning
SmartSolar MPPT RS 450/200 är Victron´s senaste MPPT regulator som klarar upp till 450V in från solpanelerna.
utan att dom påverkar varandra negativt.
Detta är en av de största och mest avancerade solcellsregulatorn på marknaden.
Fördelar:
– Har inbyggd bluetooth
– Se inställningar och laddning i Victron Connect app
– Enkelt att justera inställningar
– Stödjer litiumbatteri
– Loggar 30 dagars historik
– 5 års garanti
Ultrasnabb Maximum Power Point Tracking (MPPT) solcellsladdningsregulator
MPPT RS SmartSolar är en 48 V solcellsladdningsregulator med upp till 450 VDV
solcellsingång och antingen 100 A eller 200 A utgång. Den används på nätanslutna
och icke-nätanslutna solcellsanordningar där maximal batteriladdningseffekt krävs.
Flera separata MPPT Tracking-ingångar
Med flera MPPT-spårare kan du optimera din solcellspanel för maximal prestanda för
just ditt specifika område.
Isolerade solcellsanslutningar för ytterligare säkerhet
En komplett galvanisk isolering mellan solceller och batterianslutningar ger
ytterligare övergripande systemsäkerhet.
Brett MPPT-spänningsområde
80 – 450 VDC solcellsdriftintervall, med en solcellstartspänning på 120VDC.
Lättviktig, effektiv och tyst
Tack vare högfrekvensteknik och en ny design väger den här kraftfulla laddaren
endast 7,9 kg för 100 A-modellen.. Den är dessutom oerhört effektiv, drar lite ström i
standby-läge och är väldigt tyst i drift.
Skärm och Bluetooth
Skärmen visar parametrar för batteri och regulator.
Dessa parametrar kan nås med en smarttelefon eller
annan Bluetooth-aktiverad enhet. Dessutom kan
Bluetooth användas för att ställa in systemet och
för att ändra inställningar med VictronConnect.
Övervakning av solcellsisoleringsresistans för sinnesfrid vid högre spänningar
MPPT RS övervakar ständigt solcellspanelen och känner av om det uppstår fel som
minskar panelens isolering till osäkra nivåer.
VE.Can och VE.Direct-port
För anslutning till en GX-enhet för systemövervakning, dataloggning och fjärrstyrd
uppdatering av fast programvara. VE.Can gör det möjligt att parallellkoppla upp till
25 enheter och synkronisera deras laddning.
Ingångs-/utgångsanslutningar
Anslutning av programmerbart relä, temperatursensor, hjälpingång, digital ingång
och spänningssensor. Fjärringången accepterar Victron smallBMS och andra typer av
BMS med tillåt laddning-signal.
Max ström: 200A
Max laddningsström 11,5kW vid 57,6V
Batterispänning: 48V
Verkningsgrad:  upp till 96%
Max spänning från solpaneler: 450V
MPPT-driftspänningsintervall: 80 – 450 V
Antal MPPT spårare (tracker): 2st
Max. storlek på solcellspanel per spårare: 7200 Wp (450 V x 20 A)
Maximal driftingångsström för solceller: 18 A per spårare (tracker)
Max. solcellsström för kortslutning: 20 A per spårare (tracker)
Egenförbrukning: 15mA/48V
Synkroniserad parallelldrift: Ja, upp till 25 enheter med VE.Can
Skydd: Solcell omvänd polaritet, Utgångskortslutning, Övertemperatur
Datakommunikation: VE.Direct-port, VE.Can-port & Bluetooth
Temperaturområde: -40°C~+60 °C
MBatterianslutning: M8-bultar
Mått: 487mm x 434mm x 146mm